Do poprawnego oglądania tej strony, należy włączyć obsługę JavaScript!

Poradnik usuwania plam

Zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika, w którym na bieżąco dopisujemy informacje, które warto uwzględnić przy domowym praniu :)

Plamy z czerwonego wina

Czerwone wino na białym dywanie! Bez paniki! Istnieją domowe sposoby na wywabienie plamy z wina zarówno z odzieży, jak i dywanu.
Świeżą plamę z czewonego wina na dywanie usuniemy łatwo z pomocą białego wina bądź szampana polewając nim poplamione miejsce, a następnie tamponując papierowym ręcznikiem i zbierając nim resztki wina. Odzież po zamoczeniu miejsca z plamą białym winem pierzemy w pralce.
Innym sposobem jest usunięcie plamy wodą pozostałą po ugotowanej białej fasoli.
Stare plamy z czerwonego wina doskonale usuwają się z pomocą pianki do golenia. Wystarczy ją rozprowadzić, zostawić na chwilę, a następnie zmyć ciepłą wodą.Można również przetrzeć poplamione miejsce spirytusem i namoczyć odzież w maślance pozostawiając kilka godzin.

Plamy z flamastrów

Plamy z flamastrów na ubrankach dzieci to codzienność. Kreatywność nie idzie w parze ze zbytnią uwagą skierowaną na zewnętrzne okoliczności, w tym ubranie.

Maluchy są albo czyste albo kreatywne. Można ubranka dzieci podzielić na te lepsze do wyjścia i te gorsze do pracy twórzczej. Wtedy dziecko nie bedzie zbyt zestresowane gwałtowną reakcją rodzica powodującą nagłe rozpadnięcie się stworzonego przez niego chwilę wcześniej wyimaginowanego świata z powodu jakiejś marnej plamki na kawałku nic nie wartej tkaniny. Naturą dziecka jest wszelka aktywnośc i ciekawość , a tak zwane plamy i zniszczenia dla dziecka są elementem tworzącego się właśnie nowego świata.  Niektórzy rodzice reagują na widok plamy, jak na widok tsunami paraliżując swoim wrzaskiem  całą pogrążoną w procesie tworzenia istotę dziecka.

Mądry rodzic spróbuje usunąć plamę jednym z podanych poniżej sposobów albo wyrzuci poplamione ubranko nic sobie z "problemu" nie robiąc i ciesząc się, że ma utalentowane dziecko.

Flamaster można spróbować usunąć pocierając tkaninę wacikiem nasączonym spirytusem lub wodą kolońską. Mieszanka mydła z gliceryną i wodą jest równie skuteczna. Pozostałość plamy usunąć alkoholem metylowym.
 

Plamy z owoców

Skład chemiczny barwników owocowych jest bardzo bogaty. Owoce takie jak czarna jagoda, aronia, czarny bez zawierają w sobie ciemnofioletowy barwnik antycyjanowy, który barwi nie tylko tkaniny, ale również skórę. Barwnik ten jest dość silny, dlatego wywabiając plamę z jagód, należy najpierw spróbować usunąć jej mały fragment, gdyż bardzo łatwo sprawić, że skutek będzie zupełnie odwrotny i plama się utrwali.
Plamę z borówek możemy zamoczyć w surowym mleku, wysuszyć i przemyć roztworem z boraksu (1 łyżka), amoniaku (2łyżki) i wody (1/2 szklanki), następnie płuczemy wodą.

Każdy rodzaj tkaniny wymaga innego sposobu usuwania tego rodzaju plam.
Z wełny usuwa się sokiem z cytryny.
Z jedwabiu spirytusem i nastepnie ciepłą wodą.
Poplamiony len najlepiej zamoczyć na chwilę w kwaśnym mleku.
Na plamy z jagód skutecznie działa jeszcze ocet bądź ciepłe mleko spłukane następnie wodą.

Plamy z trawy i błota

Większość proszków do prania nie radzi sobie z plamami z trawy i błota. Do tego, gdy raz już się takie poplamione ubranie wypierze, ciężko będzie usunąć z niego takiego rodzaju plamy.Odzież poplamioną błotem należy najpierw dokładnie wyszczotkować, a to co ze szczotkowania pozostanie przestrzeć spirytusem i wyprać w pralce.
Plamy z trawy nie powinny być zmywane wodą. Większość poplamionych trawą tkanin dobrze reaguje na alkohol 70% lub rozcieńczony amoniak.Najpierw zwilżamy plamę alkoholem, a dopiero później płuczemy w zimnej wodzie. Plamy z trawy można także usunąć szmatką zmoczoną w wodzie utlenionej z dodatkiem amoniaku. Skutecznym sposobem na pobrudzenie trawą jest także polanie zabrudzenia wodą utlenioną, zostawienie jej na kilka minut i następnie spłukanie wodą.

Plamy z perfum

Perfumy należy rozpylać bezpośrednio na skórę uważając, aby nie znalazły się na ubraniu, gdyż spowoduje to powstanie plam. Powstałe na tkaninach kolorowych plamy z perfum usuwamy za pomocą wacika nasączonego spirytusem. Materiały w kolorze białym pocieramy 3% wodą utlenioną i natychmiast spłukujemy.

Plamy z krwi


Plamy z krwi budzą grozę. Poplamioną odzież, pościel bądź dywan skazujemy na wyrzucenie. Całkiem niepotrzebnie, ponieważ istnieje prosty sposób na ich usunięcie. Wystarczy świeżą plamę zmoczyć w zimnej wodzie i spróbować sprać z dodatkiem soli lub szarego mydła. Plamy bardziej zaschnięte należy najpierw zeszczotkować, a następnie wyprać w wodzie z dodatkiem amoniaku bądź przetrzeć gąbką nasączoną wodą utlenioną 10%.
Należy pamiętać, aby nigdy nie prać poplamionej krwią odzieży (zwłaszcza jasnej bądź jeansowych spodni) w ciepłej bądź w gorącej wodzie, gdyż utrwali to plamę.

Masz do nas pytania?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie naszych usług czy nawet samych cen, skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z nami
Nasza pralnia Kraków obsługuje wszystkich klientów i swym zasięgiem obejmuje całe miasto. Staramy się łączyć tradycyjne metody pralnicze z innowacyjnymi technologiami i nowoczesnymi środkami piorącymi. W trakcie płukania pralnia wodna oferuje możliwość zmiękczania tkanin czy też krochmalenia. Pralnia w Krakowie.