Do poprawnego oglądania tej strony, należy włączyć obsługę JavaScript!

Poradnik usuwania plam

Zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika, w którym na bieżąco dopisujemy informacje, które warto uwzględnić przy domowym praniu :)

Plamy ze smoły

Usunięcie plamy ze smoły jest wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe.
Najpierw należy za pomocą noża ściągnąć jak największą ilość smoły z tkaniny, a na pozostałość nałożyć masło lub glicerynę i zostawić na jakis czas.Można też użyć olejku eukaliptusowego nałożonego na szczoteczkę do zębów podkładając pod tkaninę w miejscu plamy grubą warstwę chusteczek i uderzając szczoteczką w plamę. Nadmiar smoły zostaje na chusteczkach. Chusteczki trzeba zmieniać często, aż do momentu, gdy nie będzie widać na nich smoły. Zamiast oleju eukaliptusowego można zastosować terpentynę lub czterochlorek węgla.

Plamy z sadzy

Plama z sadzy wygląda groźnie, lecz jest całkowicie usuwalna za pomocą domowych sposobów.
Sadzę usunie terpentyna, którą należy spłukać obficie wodą z mydłem. W przypadku opornych plam stosuje się mieszankę terpentyny z surowym żółtkiem i również spiera wodą z mydłem.
Ciekawym sposobem jest potarcie świeżej plamy surowym chlebem i spłukanie wodą z mydłem.

Plamy z żelazka

Czasem w trakcie prasowania zdarzy się przytrzymać żelazko zbyt długo, co powoduje powstanie brzydkiej, żółtej plamy. Jak sobie z taką poradzić?
Jednym ze sposobów jest zwilżenie wodą, posypanie solą i wysuszenie na słońcu.
W przypadku pory roku, gdy nie mamy możliwości wysuszenia na słońcu trzemy delikatnie plamę szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem boraksu ( 2 łyżeczki na szklankę wody ), płuczemy i prasujemy. Można też zwilżyć zimną wodą, wykręcić, polać odrobiną wody utlenionej 10%, spłukać i wyprasować.
Żółte przebarwienie na męskiej koszuli można potrzeć kawałkiem cukru zwilżonym wodą lub pianą z białek z dodatkiem soli.

Plamy z pleśni

Na niedosuszonej lub trzymanej w wilgotnej szafie bieliźnie czasem pojawiają się kropeczki z pleśni. Czy taka bielizna skazana jest już na wyrzucenie? Niekoniecznie.
Istnieją sposoby na szybkie usunięcie pleśni. Skuteczną metodą jest potarcie plamek maślanką i wypranie w wodzie z solą i amoniakiem.
Gdy plamek nie ma zbyt dużo, można je potrzeć wacikiem nasączonym wodą utlenioną.
Gdy szykuje się większe pranie, robimy mieszankę 4 litrów zimnej wody z łyżką wybielacza i łyżeczką kwasu octowego. Zanurzyć w tym roztworze bieliznę i następnie obficie spłukać.

Plamy z rdzy

Aby usunąć plamy z rdzy potrzebujemy kwasek cytrynowy, tampon, wodę i ściereczki bądź ligninę.
Tkaninę wokół plamy zwilżamy wodą, pod plamę podkładamy ściereczkę (ligninę ) i czyścimy tamponem zanurzonym w 10% roztworze z kwasku.
Intensywne plamy z rdzy na białej bawełnie wymagają bardziej inwazyjnych sposobów, takich jak:

1) Zwilżenie plamy mieszaniną 3 łyżek 12%-wej wody utlenionej z 4 łyżkami wody i 5 łyżkami amoniaku. Taki   roztwór dobrze wymieszać i nakładać za pomocą szmatki zamoczonej uprzednio w wodzie z dodatkiem 5% roztworu boraksu.
2) Zwilżenie plamy  roztworem kwasu szczawiowego i octowego w równych ilościach, pocieranie czystym, gładkim kawałkiem żelaza i spłukanie.
3) W przypadku tkanin kolorowych przygotować 5%-wy roztwór fluorku potasowego z dodatkiem paru kropel kwasu octowego. Można użyć patyczka do czyszczenia uszu, który maczamy w roztworze i dotykamy wyłącznie splamionego miejsca, uważając na resztę tkaniny. Natychmiast płuczemy.

Plamy z rosołu

Do usunięcia plamy z rosołu potrzebujemy talku i benzyny ( w przypadku wszystkich tkaninin  z wyjątkiem nylonu). Plamę pocieramy lekko szczoteczką lub szmatką namoczoną w benzynie,  następnie jeszcze wilgotną posypujemy talkiem i pierzemy w pralce.
Plamy na nylonie spieramy w ciepłej wodzie z mydłem.

Masz do nas pytania?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie naszych usług czy nawet samych cen, skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z nami
Nasza pralnia Kraków obsługuje wszystkich klientów i swym zasięgiem obejmuje całe miasto. Staramy się łączyć tradycyjne metody pralnicze z innowacyjnymi technologiami i nowoczesnymi środkami piorącymi. W trakcie płukania pralnia wodna oferuje możliwość zmiękczania tkanin czy też krochmalenia. Pralnia w Krakowie.