Do poprawnego oglądania tej strony, należy włączyć obsługę JavaScript!

Poradnik usuwania plam

Zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika, w którym na bieżąco dopisujemy informacje, które warto uwzględnić przy domowym praniu :)

Plamy z soku

Plamy z soku bywają trudne do wywabienia.  Sposoby ich usunięcia są różne, zależą do rodzaju tkaniny. Tkaniny kolorowe moczymy kilka godzin w zsiadłym mleku, a następnie pierzemy w wodzie z mydłem. Można również użyć 2% wody utlenionej z dodatkiem amoniaku, ale trzeba to zrobić szybko i natychmiast spłukać. Wełnę i jedwab tamponujemy wacikiem nasączonym octem, uprzednio podkładając pod spód  czystą, wsiąkliwą szmatkę. Do białej bawełny używamy 3% wody utlenionej, na którą kapiemy kroplomierzem wypełnionym 10% amoniakiem. Obficie płuczemy i pierzemy w ciepłej wodzie z mydłem.

Plamy z lodów

Plamy z lodów męczą rodziców całe lato i nie rzadko są ciężkie do usunięcia.
Ubranka naturalne czyścimy samą wodą w przypadku lodów owocowych i benzyną ekstrakcyjną w przypadku lodów śmietankowych. W obu przypadkach na koniec posypujemy talkiem.
Poplamioną lodami odzież syntetyczną czyścimy zwykłą wodą z mydłem.

Plamy z potu

Plamy z potu wyglądają fatalnie, są żółte i nieestetyczne.
Należy spierać je póki są świeże, gdyż im później, tym gorzej je usunąć.
Istnieje kilka sposobów na usunięcie plam z białych tkanin bawełnianych.

1)Poplamioną oddzież moczymy w letniej wodzie z dodatkiem amoniaku (3 łyżeczki na 3 litry wody)
2)Przygotowujemy roztwór wody, sody oczyszczoej i wody utlenionej w proporcjach 1:1:1,nakładamy go na plamy i zostawiamy na około 30 min, płuczemy.
3)Moczymy odzież w zimnej wodzie, nakładamy odplamiacz i wystawiamy na kilka godzin na słońce.  Następnie pierzemy normalnie w pralce.

Ubrania kolorowe spieramy w wodzie z mydłem i dodatkiem octu lub amoniaku.

Plamy z kosmetyków

Wszelkie środki upiększające są dość stanowcze w swoim zastosowaniu, więc również plamy pozostawione przez nie, nie należą do najłatwiejszych do usunięcia.
Z pobrudzonej szminką tkaniny należy najpierw usunąć jej nadmiar, bardzo delikatnie, aby jej tłustej konsystencji nie wetrzeć głębiej, a następnie wacikiem namoczonym w benzynie ekstrakcyjnej pocierać zaplamione miejsce. Zamiast benzyny można użyć również spirytusu lub denaturatu.
Delikatne tkaniny należy potraktować ostrożniej. Poplamione miejsce potrzeć gliceryną i wyprać tkaninę w rękach.
Ciekawym sposobem na usunięcie plamy z pomadki jest rozpylenie na nią lakieru do włosów i poczekanie kilku minut, a nastepnie starcie lakieru razem ze szminką.

Plamy z tłuszczu

Istnieje kilka skutecznych sposobów usuwania plam z tłuszczu, trzeba tylko dobrać odpowiedni dla danej tkaniny.

Mąka ziemniaczana, benzyna lub alkohol świetnie sobie radzą  z tego rodzaju plamami.

Z pomocą mąki ziemniaczanej można wywabić plamy z tkanin jedwabnych, wełnianych, jak i zwykłych bawełnianych lub sztucznych. Wystarczy mąką posypać poplamione miejsce, zostawić na kilka minut i nastepnie wyczyścić szczotką lub spłukać w ciepłej wodzie.

Poplamiony tłuszczem ortalion doczyścimy mieszaniną talku i terpentyny, którą zostawiamy do wyschnięcia po czym usuwamy pocierając lekko szczotką.

Plamę z tłuszczu można jeszcze spróbować usunąć posypując ją talkiem, przykrywając kawałkiem gazy i prasując letnim żelazkim.

Swetry i dzianiny znakomicie doszczyścimy namaczając tłuste plamy gazowaną wodą mineralną.

Plamy z kawy

Plamy z kawy czyścimy różnymi sposobami w zależności od czasu ich powstania.
Świeżą plamę zmywamy cieplą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku. Można też posypać ją solą, spłukać po czym użyć środką piorącego i przeprać w gorącej wodzie. Równie skuteczne jest wypłukanie miejsca z plamą w zimnej wodzie i posmarowanie jej mieszaniną octu, zimnej wody...

Masz do nas pytania?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie naszych usług czy nawet samych cen, skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z nami
Nasza pralnia Kraków obsługuje wszystkich klientów i swym zasięgiem obejmuje całe miasto. Staramy się łączyć tradycyjne metody pralnicze z innowacyjnymi technologiami i nowoczesnymi środkami piorącymi. W trakcie płukania pralnia wodna oferuje możliwość zmiękczania tkanin czy też krochmalenia. Pralnia w Krakowie.